Endodontická zubní péče se týká zákroků ve vnitřním prostoru zubu, tedy zákroků na zubní dřeni a tkáni zubních kořenů.
Nejčastějším endontickým zákrokem bývá ošetření zubních kanálků (lidově nazýváno „trhání zubního nervu“). Mnohdy bývá obávaným zákrokem, který ale při odborném zásahu lékaře může pomoci pacientovi nejen od bolesti, ale zároveň mu zachrání vlastní zub.
Základem mikrochirurgického endodontického ošetření je práce s operačním mikroskopem. Zákrok bývá obvykle časově velmi náročný, pacient by měl počítat, že ošetření jednoho zubu může trvat jednu až tři hodiny. Lékař při něm vždy pracuje s lokální anestezií.
Podstatou ošetření je odstranění zánětem postižené, infikované, zraněné nebo mrtvé zubní dřeně z kořenových kanálků. Následuje rozšíření kořenových kanálků, vydezinfikování tkáně a posléze vyplnění kanálků vhodným materiálem, který je dokonale utěsní. Takový zub již nebolí a po zpevnění vhodnou korunkou může plnit svoji funkci celý život. Pacienty ujišťujeme, že o žádné trhání nervů ve skutečnosti nejde, pouze se mechanicky odstraní nemocná dřeň zubu.
Po dokonalém opracování systému kořenových kanálků v celé jejich délce, která se zjišťuje v průběhu ošetření jak pomocí RTG snímků, tak elektronicky, tzv. apexlokátorem, a poté po vyčištění zubu, je nutné kořenový kanálek hermeticky naplnit a utěsnit a zabránit tak případnému průchodu bakterií.
Při samotném zákroku jde v první řadě o přísné zamezení přístupu bakterií do ošetřovaného zubu. Kompletní úkon provádí lékař pod operačním mikroskopem a vždy používá jednorázové sterilní kořenové a další speciální nástroje.
Ve finální fázi se provede dostavba zubu, případně se zhotoví zubní korunka.
Endodontické úkony vyžadují pečlivost a důkladnost, pacient musí počítat s časovou náročností úkonu. Na vyčištění jednoho zubního kanálku je třeba minimálně 30 minut.
Při endodontickém ošetření používáme zvětšovací techniku (lupové brýle nebo mikroskop) a vždy nové kořenové nástroje.
Zubní kanálky před zaplněním čistíme desinfekcí, okolí zubu přitom chráníme bariérou - gumovou blánou zvanou kofferdam, abychom zabránili možnému vniknutí desinfekce do úst či kontaminaci kanálků bakteriemi ve slinách apod.
Celý úkon kontrolujeme RTG přístrojem, a to v několika fázích - před, v průběhu a poté i na konci zákroku, kdy lékař zkontroluje, že ošetření bylo provedeno správně.
Ošetření kořenových kanálků je časově a technicky velmi náročné a pacient tak musí počítat s vyšší finanční náročností endodontického úkonu. Pečlivé provedení endodontického ošetření ale dokáže pacientovi zub zachránit a ušetřit mu ještě vyšší náklady, které by vynaložil při řešení případné definitivní ztráty zubu (zubní implantát).
Zubní implantát je alternativou chybějícího kořene zubu. Dokáže zcela a plně funkčně nahradit chybějící zub. Životnost implantátu může trvat až desítky let, představuje pro pacienta tedy trvalé, dokonalé funkční a estetické řešení pro jeho plnou spokojenost. Metoda implantace zubních implantátů se v moderní stomatologii používá více než 30 let.
Zubní implantát si představíte jako malý “šroubek“, který se umístí do čelisti namísto chybějícího kořene původního zubu. Poté, co se implantát zahojí, působí jako umělý kořen, na který se upevní korunka, můstek nebo celková protéza.
Zubní implantát je estetické, trvanlivé a komfortní při trvalé ztrátě zubního kořene. Pacient se díky implantátu vyhne snímatelné náhradě. Implantát také může sloužit jako opora můstek nebo protézu.
Zubní implantáty se vyrábějí z titanu anebo ze slitiny titanu a zirkonia a mají různé povrchové úpravy. U implantátů s aktivním biopovrchem, který zkracuje dobu hojení na polovinu, se úspěšnost implantace pohybuje nad 99 procent. U levnějších materiálů dosahuje úspěšnost 97 až 98 procent.
Titan je čistý kov, který se běžně používá v medicíně. V těle pacienta nevyvolává žádné reakce a je biologicky kompatibilní. Navíc je velmi odolný a pevný vůči silám, které vznikají při žvýkání. Pro pacienta je chuťově neutrální, v ústech tak nevzniká žádná kovová pachuť. U titanu nebyly nikdy popsány žádné alergické reakce. Zhojení titanového implantátu v kosti trvá 6 až 8 týdnů. U jiných typů implantátů se doba hojení může prodloužit na 6 až 24 týdnů.
Umístění implantátu se provádí na základě RTG nebo CT vyšetření, které zobrazí stav kosti a okolní tkáně. Jestliže je přítomen dostatek kvalitní kosti, můžeme implantát zavést do čelistní kosti ihned a lze zhotovit provizorní korunku. V případě, že kost chybí, je nutné předem implantovat kostní štěp. Implantát zavedeme po jeho vhojení.
V ordinacích Styledent zavádíme zubní implantáty standardně v lokální anestezii, proto je zavedení zubního implantátu zpravidla zcela bezbolestné.
Zavedení zubního implantátu s sebou může nést některá rizika, např. alergii na léky, anestezii, zanesení infekce do rány. U malého procenta pacientů se implantát nezhojí, případně se může v kosti během několika let uvolnit. Apelujeme na pacienty, aby k dlouhodobému a efektnímu řešení zubní náhrady přispěli kvalitní péčí a bezchybnou hygienou dutiny ústní.
Klíčovou součástí preventivní stomatologie je správná zubní hygiena, díky níž budou vaše zuby zdravé a krásné.
Dentální hygiena je profesionální čištění zubů dentálním hygienistou
Dentální hygienista či dentální hygienistka při této proceduře stanoví index čistoty chrupu pacienta, odstraní plak a zubní kámen, nacvičí s klientem správnou techniku domácí péče o chrup a seznámí ho s vhodnými a kvalitnímu pomůckami ke správnému čištění zubů.
Komplexem těchto činností lze předejít celé řadě komplikací: zubnímu kazu, zánětu dásní, parodontitidě. Řádná domácí péče založená na informacích a instruktáži od dentálního hygienisty je jedinou spolehlivou cestou k udržení funkčního chrupu po celý život.
Dentální hygienista v první řadě musí získat informace, jaké má pacient zvyky v oblasti zubní hygieny a na základě těchto informací mu poskytnout doporučení týkající se správné domácí péče o chrup.
Hlavním cílem dentální hygieny je pomoci pacientovi najít takovou metodu čištění zubů, aby byla účinná a byl ji schopen zvládnout a dodržovat i v domácích podmínkách.
Další neméně důležitý úkol je pacientovi profesionálně vyčistit zuby, odstranit zubní kámen a další povlaky z povrchu zubu. Konkrétní postup je vázán na stav zubů a parodontu jednotlivého pacienta.
Doba ošetření při dentální hygieně není předem daná. Je vždy individuální a odvíjí se od stavu, v jakém se nacházejí pacientovy dásně a parodont. U klientů, kteří pravidelně dentální hygienu podstupují, můžeme počítat minimálně s půlhodinovou procedurou. U pacientů, kteří nejsou v otázce zubní hygieny tak pečliví, případně je jejich chrup postižen zánětlivým onemocněním, může ošetření zahrnovat i několik hodinových procedur.
Bolestivost je u všech zubních výkonů vždy individuální. Při pravidelných návštěvách a dobrém stavu zubů a dásní může být dentální hygiena příjemnou záležitostí a čas při ní strávený efektivním časem vynaloženým pro zdraví a dobrou kondici pacienta. Pokud jsou zuby a dásně citlivé nebo ve špatném zdravotním stavu, může být ošetření méně příjemné.
Doporučujeme klientům v první řadě pravidelnost. Obecně platí, že časový interval procedur posoudí a doporučí zubní hygienista na základě individuálních potřeb klienta, stavu jeho chrupu a schopnosti správně o zuby a dásně pečovat v domácích podmínkách. Vhodné je navštívit zubního dentistu minimálně jednou ročně, optimální je jednou za půl roku.
Zubní ordinace Styledent svým klientům nabízí:
Díky moderním technologiím dnes dokážeme zuby ošetřovat tak, aby vydržely po celý život, ale zároveň esteticky upravovat tak, abyste byli s výsledkem naprosto spokojeni.
Estetická stomatologie sdružuje všechny stomatologické obory, které pacientovi pomohou ke krásnému úsměvu a dobrému pocitu ze sebe sama.
Pod estetickou stomatologii zařazujeme vše od dentální hygieny po korekci barvy, tvaru a postavení zubů: estetické plomby (fotokompozitní výplně – tzv. bílé plomby) a protetické práce: fotokeramické fazety, metalokeramické či keramické korunky, ortodontickou léčbu rovnátky, ošetření implantáty či parodontologické zákroky upravující dásně, bělení zubů lékařem či bělení domácí.
Fazeta je tenký keramický plátek, který na zub nalepí. V místním znecitlivění se zub v tenké vrstvě obrousí. Takto obroušený zub se otiskne a v zubní laboratoři zhotoví tenké keramické plátky (fazety), které se poté v ordinaci na zuby nalepí speciálním cementem.
Pomocí fazet lze nahradit mírnou ztrátu tvrdých tkání, estetické nedokonalosti zubu v tvaru a barvě a další vady způsobené vývojovým poškozením. Vhodně zvolená fazeta umí pomoci změnit celý úsměv pacienta.
Pokud je zub postižen závažně a nevratně, zhotovujeme korunku. Nabízíme korunky celokeramické či metalokeramické (vyztužené kovovou konstrukcí). Optické vlastnosti obou materiálů jsou velmi estetické. Volbou co nejbližšího odstínu přirozené barvy zubů pacienta se korunky velmi blíží vzhledu původních zubů.
Bělením můžeme dlouhodobě dosáhnout zesvětlení přirozeného tónu zubů. Příčinou tmavnutí zubů jsou zejména barevné pigmenty přijímané v potravinách a nápojích, nejčastěji v černém čaji, kávě, kole, červeném víně, vliv á kouření, ale třeba i požívání antibiotik. Odlišnosti barvy může způsobit také zvýšený příjem fluoru – fluoróza zubů. Typická je pro ni přítomností křídově bílých skvrn na jinak normálně zbarveném zubu.
Ordinační bělení (pod dohledem lékaře)
Při ordinačním bělení naneseme speciální bělící gel na sklovinu zubů, kde ho necháme určitý čas působit. Poté gel oplachujeme. Proceduru opakujeme na druhé čelisti. Výsledek je vždy závislý na kvalitě skloviny, na způsobu provádění ústní hygieny a na působení zevních pigmentů na chrup (např. kouření, káva, čaj…).
Domácí bělení
Laboratorně zhotovíme dle otisku Vašeho chrupu formičky z tenkého plastu, do kterých naneseme kanylou bělící gel. Formičky se pevně přitlačí k Vašim zubům a dle potřeby mohou působit několik hodin či přes noc. Nejste-li spokojeni s tvarem, postavením či barvou Vašeho chrupu, naši lékaři Vám rádi poradí vhodné a cenově přiměřené vylepšení Vašeho úsměvu.
Zubní kaz se bohužel nevyhýbá ani malým dětem. Rodiče bohužel často péči o zuby svých dětí podceňují. Varovný je fakt, že v Česku má pouze 15 – 20% dětí ve věku 5 – 6 let zdravý chrup. Zodpovědní rodiče by měli svého potomka přivést k zubnímu lékaři už v době kolem jednoho roku jeho života. Je třeba mít na paměti, že stav dočasného dětského chrupu může ovlivnit stav chrupu stálého.
Zubní kaz způsobují kazotvorné bakterie, které přeměňují cukry na kyseliny. Tyto kyseliny pak rozpouštějí zubní sklovinu. Kaz se může na dětských zubech vyskytnout už velmi brzy, často už po prořezání zubů. Ve většině případů jde o tzv. lahvový kaz či medové zuby. Tento efekt vzniká obvykle na horních řezácích a způsobuje ho nesprávné čištění zubů a intenzivní dlouhodobé působení cukru , obvykle v nápojích) . Často jím trpí děti, které cucají lahev se sladkým nápojem (mlékem, čajem, kaší) před spaním. Je třeba vědět, že mléčné i trvalé zuby se do úst prořezávají nevyzrálé. Trvá dva roky než sklovina dozraje a vytvrzuje se minerály ze slin. Během tohoto období jsou zuby velmi náchylné ke vzniku zubního kazu.
Není pravdou, že mléčný chrup není třeba ošetřovat. Neošetřený kaz může dítěti způsobit nejen bolestivé zdravotní komplikace, ale má další vážná zdravotní rizika, zejména psychologická. Návštěva pohotovosti, hospitalizace a bolestivé ošetření, a třeba i běžná aplikace lokální anestezie dále podmiňují větší strach dítěte z dalšího ošetření, se kterým pak člověk může bojovat celý svůj další život.
Kromě standardní preventivní kontroly stavu a vývoje chrupu jde u dětské stomatologie také o předání informace dítěti, že je třeba o své zoubky pečovat a ošetřovat je, aby se předešlo vzniku případných problémů a s nimi spojené bolesti. Můžeme vám pomoci překonat strach Vašeho dítěte ze zubního ošetření a také získat důvěru dítěte k ošetřujícímu lékaři. Individuálním, trpělivým, příjemným a hravým přístupem jsme schopni přimět dítě ke spolupráci a zbavit ho jeho obav z vyšetření.
V průběhu návštěvy naší ordinace získají rodiče informace, jak o chrup dítěte správně pečovat a jak vybrat správné pomůcky na čistění dětských zoubků. V případě poruch prořezávání zubů máme při včasné návštěvě zubní ordinace šanci případné problémy včas odhalit. V případě potřeby doporučíme případnou ortodontickou léčbu. Vždy apelujeme na rodiče, že pro správný přístup a výsledky v prevenci musí být dětská stomatologická péče pravidelná.
Většina menších i větších dětí se při čištění zubů neobejde bez Vaší pomoci. Dokud to nezvládnou dokonale samy, je jim vždy potřeba zuby dočistit. Rodičům také doporučujeme, aby měli oni i jejich děti stejného stomatologa. Společné návštěvy šetří nejen čas, ale dítě se také učí na příkladu rodičů zodpovědnému přístupu ke svému zdraví. Je třeba mít stále na paměti, že za stav zubů dětí odpovídají jejich rodiče.
Začít čistit zoubky dítěte co nejdříve (již od prvního zoubku)
Docházet na preventivní kontroly (dvakrát za rok)
Nenechávat dítě pít přes usnutím sladké nápoje z lahvičky
Zbavit dítě nezdravého návyku na dudlík či cucání palce
Pomáhat dětem dočistit zuby
Naše ordinace jsou přizpůsobeny ošetření dětí všech věkových kategorií.
Mezi základní zákroky, které poskytujeme, patří pečetění fisur a lokální fluoridace
Fisury jsou rýhy v zubech, které mohou snadno podlehnout kazu. Podobně tzv. slepá jamka z boku zubu může být částečně zakrytá dásní a nedá se čistit. Umíme zabránit vzniku kazu na těchto rizikových místech tzv. zapečetěním zubů.Pečetění spočívá v utěsnění štěrbin mezi hrbolky na kousacích ploškách postranních zubů.Fisury se drobně rozšíří a prostor se zalije tenkou vrstvičkou kompozitního materiálu, bílé pryskyřice. Povrch zubu se tak zarovná a zabrání se mechanickému ulpívání zubního plaku a následně vzniku zubního kazu.Pečetění fisur doporučujeme u prořezávajících se malých a velkých stoliček zejména u pacientů, kteří už mají v mléčném chrupu kazy, nebo na jejichž zubech jsou mezihrbolkové rýhy hluboké a špatně čistitelné. Pečetění doporučujeme i dětem pacientů, kteří mají zvýšenou kazivost zubů v rodinné anamnéze.
Fluoridací rozumíme aplikaci fluoridů do povrchových vrstev zubní skloviny. Pomocí fluoridace zvyšujeme odolnost zubů vůči kyselinám, které vytváří bakterie v zubním plaku. Pokud není systémová fluoridace fluorem obsaženým ve vodě, v potravinách a v zubních pastách z hlediska prevence zubního kazu efektivní, poskytujeme v našich ordinacích také fluoridaci lokální. Pomocí lokální fluoridace a léčivých přípravků s vysokým obsahem fluoridu můžeme léčit počínající zubní kaz, demineralizaci zubů a ošetřit citlivé zuby zejména u rizikových skupin pacientů, jako jsou např. děti s ortodontickými aparáty, ale také např. i u pacientů po léčbě zářením atd.